Kontynuujemy naszą wyprawę przez najdotkliwsze choroby odkleszczowe. Może nie należy ona do najprzyjemniejszych, ale z pewnością pozwoli zwiększyć świadomość w temacie zagrożeń wywołanych przez niebezpieczne pajęczaki.
Europejskie kleszczowe zapalenie mózgu
Przenoszony przez kleszcze pospolite wirus TBE odpowiedzialny jest za europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu. Ta sezonowa choroba (okres wiosenno-letni) występować może w trzech postaciach – nadostrej, ostrej i przewlekłej. Do jej podstawowych objawów zaliczamy gorączkę, apatię, wyniszczenie organizmu, drgawki i porażenia.
Warto dodać, że kleszcze mogą być zarażone przez całe swe życie. Mało tego – często utrzymują w swoim organizmie wirusa we wszystkich stadiach swego rozwoju, a nawet przekazują go kolejnym generacjom!
Dirofilarioza
Kolejna na liście jest dirofilarioza wywołana przez dorosłe nicienie Dirofilaria immitis. Pasożyty bytują przede wszystkim w tętnicach płucnych, żyle głównej i prawej części serca. Znacznie rzadziej trafiają do mózgu i gałek ocznych.
Choroba rozwija się stopniowo, przez długi czas nie objawiając się żadnymi zauważalnymi symptomami. Pierwszym alarmem jest kaszel, duszności i omdlenia towarzyszące większej aktywności fizycznej. Następnym etap charakteryzuje się prawokomorową niewydolnością serca, obrzękiem jamy brzusznej i/lub kończyn, brakiem łaknienia oraz odwodnieniem. Uszkodzenia i niewydolność oddechowa powstałe w wyniku działalności nicieni mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia.
Mykoplazmoza
Ostatnia jest mykoplazmoza. Dostające się do organizmu czworonoga mikroorganizmy atakują czerwone krwinki, przywierając do ich powierzchni. Determinuje do reakcję immunologiczną. której rezultatem jest stopniowa eliminacja erytrocytów i niedokrwistość. Oprócz osłabienia i apatii pojawia się również brak apetytu, bladość / zażółcenie błon śluzowych, drgawki oraz ślinotok. Choroba może też przebiegać w sposób łagodny, bez wyraźnych objawów klinicznych.
Leczenie sprowadza się do podawania antybiotyków (doksycylina, tyrozyna) oraz stymulacji układu odpornościowego. W zaawansowanych przypadkach niezbędna będzie płynoterapia, a nawet przetoczenie krwi.
Dwa artykuły, 7 chorób, ogrom cierpiących zwierząt… A wszystko przez kleszcze i przenoszone przez nie wirusy, bakterie czy pasożyty. Wniosek? Naprawdę warto zabezpieczyć naszego pupila przed atakami pajęczaków. Stawką jest życie czworonogów!