W przypadku leczenia każdej grupy chorób niezbędna jest odpowiednia diagnoza. Dzięki niej weterynarz będzie mógł zidentyfikować schorzenie i dobrać skuteczniejsze środki jego likwidacji. Niezwykle pomocne jest przeprowadzenie badań, których wyniki będą stanowić trafną odpowiedź na wszystkie pytania i wątpliwości.
Narzędzia diagnostyczne
O jakich badaniach mowa? W obliczu problemów skórnych pierwsze skrzypce odgrywa zeskrobina oraz posiew. Pierwsze opiera się na preparacie odciskowym i jest stosowane w celu potwierdzenia/wykluczenia podłoża pasożytniczego. Drugie ukierunkowane jest na wykrycie ingerencji grzybów i bakterii. Istotne są również trichogram (badanie budowy włosa), testy alergiczne oraz biopsja (określenie komórek wywołujących negatywne zmiany). Nie można zapomnieć też o próbie bibułkowej, która służy wykryciu pchlich odchodów. W celu potwierdzenia obecności grzyba Microsporum canis używa się natomiast kwarcowej lampy Wooda.
Całkiem pokaźny ten zestaw, prawda? A wszystko przez niezwykle szerokie spektrum potencjalnych źródeł chorób skóry.
O zapaleniach skóry
Jedną z częstszych dolegliwości jest zapalenie skóry. Może być ono wywołane m.in. przez bakterie. Obejmuje wtedy mieszki włosowe i znajdujący się w ich otoczeniu naskórek, charakteryzując się przy tym wystąpieniem zmian (np. rumień, krosty) w skali ogniskowej bądź ogólnej. Typowym następstwem jest również matowienie i wypadanie sierści. Nie wykluczony jest świąd. Najskuteczniejszą metodą walki z bakteriami jest podanie antybiotyków. Warto zainteresować się też kąpielami leczniczymi. Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem wtórnym – niezbędne jest wyeliminowanie pierwotnej przyczyny problemu.
Zapalenie na tle grzybiczym wymaga od nas dużej ostrożności, ponieważ jest ono zaraźliwe również dla człowieka. Sprawy nie ułatwiają dość zróżnicowane symptomy, które mogą przyjąć formę świądu, pojedynczych „łysych plam” lub ogólnego wypadania sierści. Do zakażenia dochodzi najczęściej, kiedy odporność zwierzęcia jest osłabiona (np. na skutek innych chorób) lub pies / kot przyjmuje przez długi czas środki immunosupresyjne. Receptą są specjalne maści i leki podawane doustnie. Niestety trzeba nastawić się tu na długotrwałe leczenie.
W następnym artykule przedstawimy kolejne z najczęstszych chorób skórnych, z którymi zmagać się muszą nasi podopieczni. Serdecznie zapraszamy.