Publikowane przez nas artykuły często dotyczą chorób, z którymi zmagać się muszą nasi podopieczni. Dziś przybliżmy nieco zasadę 3xC, która – mimo swej prostoty – można znacznie przyśpieszyć powrót zwierzęcia do pełni sił.
Czas i bezpieczeństwo
W obliczu pogorszenia stanu zdrowia pupila należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Czas bywa tu niezwykle istotne, ponieważ szybka diagnoza – zakończona podjęciem odpowiedniego leczenie – jest zasadniczym determinantem pozytywnego rozwiązania wielu problemów. Warto jednak pamiętać, że rekonwalescencja odbywać się będzie przede wszystkim w domu, pod opieką kochających właścicieli. Przysłowiowe cztery ściany stanowią swego rodzaju ostoję, miejsce gdzie pacjent czuje się najbezpieczniej. Samo to ma już zauważalny wpływ na regenerację, ale jej podstawą jest zgodność ze wspomnianą we wstępie zasadą 3xC. Cóż ona oznacza?
Warunki idealne
Ta dość tajemnicza nazwa odnosi się do własności, które spełniać powinny warunki zapewnione choremu zwierzęciu – cicho, ciemno, ciepło.
Cisza (rozumiana także jako spokój) to niezwykle istotny czynnik procesu zdrowienia. Pozwala ona bowiem na odpowiednio długi sen, który doskonale wspomaga powrót do formy i niweluje nadmiar ruchu. Zwróćmy też uwagę na fakt, że głośne, nagłe, nieznane dźwięki wywołują stres i chęć ucieczki. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że negatywne emocje źle odbijają się na zdrowiu, prawda?
Bardzo ważne jest też ciepło, które oprócz zwiększenia poczucia komfortu i bezpieczeństwa niweluje kierunkowanie energii na ogrzanie organizmu, pozwalając skupić się na regeneracji. Posłanie należy wyposażyć w koc i ulubione zabawki, a następnie ulokować dość blisko źródła ciepła (np. kominka). Uważajmy jednak na przegrzanie!
No i ostatnia kwestia – odpowiednie zaciemnienie pokoju. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje silne źródło światła, wypoczynek traci na efektywności. Drażnione są bowiem oczy, co utrudnia zasypianie. Warto więc przytłumić blask żarówki i zakryć okna. Chcąc odwiedzić pupila, nie zapalajmy nagle światła.
Zasada 3xC jest bardzo prosta, ale naprawdę ma znaczenie dla naszego pupila. Dla spotęgowania skuteczności warto uzupełnić ją o właściwą dietę, ale to już temat na inny wpis.